PRP nedir? PRP tedavisi nasıl uygulanır?

PRP yani Platelet Rich Plazma (Platelet/Trombosit Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma) kişinin kendi kanından elde edilen ve içinde konsantre halde trombosit içeren plazmadır. Trombositler ve kanın sıvı kısmı olan plazma, kemik ve yumuşak doku iyileşmesini, doku onarımı ve hücre yenilenmesini teşvik eden birçok farklı büyüme faktörleri ve sitokinler içermektedir. Vücuda enjekte edildiği alanlarda kök hücrelerini uyarıp aktive eder ve dokuların yenilenmesine yardımcı olur.

Son zamanlarda da “vampir yüz germe” olarak da adlandırılan yüz gençleştirme yönteminde PRP kullanılmaktadır.

PRP tedavisi nasıl yapılır?

PRP tedavisi nasıl yapılır?

Uygulamanın yapılacağı kişiden az miktarda kan alınır, santrfüj cihazında trombositler ayrıştırılır. Ayrıştırılan trombositler kitteki tüpün içerisinde yoğunlaşarak birikir ve Platelet Rich Plazma (Platelet/Trombosit Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma) denilen kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün enjeksiyon/mezoterapi yöntemleriyle deriye uygulanır, deriyi gençleştirici etkisi uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir.

PRP hangi bölgelere ve neden yapılır?

PRP hangi bölgelere ve neden yapılır?

PRP yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölgelerinde;

  • Kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığın yeniden kazandırlmasını sağlamak,
  • İyileşmesi uzun süren yara, leke ve cilt özelliğinin zarar görmüş olduğu durumları iyileştirmek
  • Saç dökülmesinde tek başına veya mezoterapi gibi diğer tedavi seçenekleri ile birlikte kullanarak etkisini kuvvetlendirmek gibi amaçlarla pek çok alanda başarıyla uygulanabilir.

Uygulama süreci ve süresi

Uygulama süreci ve süresi

PRP’nin ayrıştırılması ve uygulanması yaklaşık 30 dakika sürmektedir. 2 hafta arayla 3 veya 4 seans uygulanır. Olumlu sonuçlar 4. haftadan itibaren görülmeye başlar. Yaşam tarzınıza, beslenme alışkanlıklarınıza ve sigara kullanımınıza bağlı olarak yılda 1 defa PRP uygulamasını tekrar etmeniz gerekebilir.