Botoks enjeksiyonu, diğer tedavi yöntemlerinin etkili olmadığı veya yan etkisinin çok fazla olduğu durumlarda migrenin alternatif tedavisi olarak uygulanır. Yapılan araştırmalar sonucunda kronik migren hastalığı olan yetişkinlerin baş ağrılarını gidermedeki etkinliği ispatlanmıştır. Ancak botoks enjeksiyonu etkili ve güvenli bir önleyici tedavi yöntemi olmasına rağmen migren sorununu kökünden çözemez. Ağrıyı azaltarak yaşam kalitesini arttırır.


Migrende botoks tedavisi nasıl uygulanır?

Migrende botoks tedavisi nasıl uygulanır?

Başın alın, şakak etrafındaki kaslar, boyun ve ense bölgelerine küçük miktarda botoks enjekte edilir ve bu tedavinin 3 ayda bir tekrarlanması gerekir. Ağrıların azalması veya tamamen kaybolması hemen ya da 10-14 gün içinde olabilir.


Sonuçlar kalıcı mıdır?

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Migren kalıcı olarak tedavi edilemeyen fakat kontrol altına alınabilen bir rahatsızlktır. Botoks ile migren tedavisinde düzenli uygulama ile yaşam kaliteniz arttırılabilir. İlk tedavide baş ağrısı şikayetleri geçmeyen migren hastalarının, tekrarlanan tedavilerde iyileşmenin sağlandığı da görülmüştür.

Kronik Migren Nedir?

Kronik migren özel bir baş ağrısı durumudur. Tüm dünyada insanların yaklaşık %2’sinde kronik migren olduğu tahmin edilmektedir.

Migren tedaviyle kontrol edilebilen bir rahatsızlıktır. Migren ataklarının sayısı kişiden kişiye göre değişebilir. Ayda ortalama dörtten fazla miren atakları yaşanıyorsa ve ataklar ilaç kullanımına rağmen uzun sürüyorsa koruyucu tedaviye başlanması gerekebilir.
  • Kronik migren sosyal yaşamı, fiziksel ve mesleki performansı etkiler.
  • Kronik migren hastaları; depresyon, anksiyete bozukluğu ve kronik ağrı bozukluklarına yatkındır.
  • Kronik migren hastaları arasında yapılan bir çalışmada, hastaların %80’ine doğru teşhis konulmadığı görülmüştür.

Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. Botox yılan zehiri değildir. Clostridium botulinum adlı bir bakteriden elde edilen saflaştırılmış bir bakteri toksindir.
Hayır. Botoks yaptırmayı bırakırsanız eskisinden daha kötü olmazsınız. Yüzünüz eski haline döner. O yüzden Düzenli botox uygulaması yüzün kırışıklık açısından yaşlanmasını önler.
Hayır. Botoks yaptırmayı bırakırsanız eskisinden daha kötü olmazsınız. Yüzünüz eski haline döner. O yüzden Düzenli botox uygulaması yüzün kırışıklık açısından yaşlanmasını önler.
Botoks, cildinizin ve yüzünüzün geleceğine yapabileceğiniz en iyi yatırımdır. Çünkü bu uygulamalar sadece var olan kırışıklıkları yok etmekle kalmaz, aynı zamanda ileride oluşabilecek kırışıklıkları da önler. Eğer düzenli olarak botoks yaptırırsanız, enjeksiyon yaptırdığınız bölgede hiçbir zaman yeni kırışıklıklar oluşmaz.