Aşırı terleme nedir?

Aşırı terleme hem sosyal hayatta hem de iş hayatında pek çok soruna yol açabiliyor. Terleme sorunu yaşayanlar için mevsim fark etmese de yazın sıcakların etkisiyle sorun daha da büyüyor. Aşırı terleme kişinin hayatını olumsuz etkiler, vücutta kötü bir koku oluşmasına neden olur. Tüm bu sorunlar kişinin sosyal hayatını ve özel hayatını olumsuz etkiler. Sosyal hayattan uzaklaşır, karşı cinsle iletişimden kaçınır. Hatta mesleğini bile yapamaz hale gelebilir.

Terleme bazı durumlarda normalden daha fazla olur ve kişinin hayatını olumsuz etkiler. Terleme kişinin kıyafetlerinde bozulmaya yol açar. Vücutta kötü bir koku oluşmasına neden olur. Tüm bu sorunlar kişinin sosyal hayatını ve özel hayatını etkiler. İşte bu durumda aşırı terlemeden bahsedebiliriz. Örneğin avuç içi terlemelerinde kişi eliyle herhangi bir şey tutamaz, kimseyle tokalaşamaz, sürekli elerini saklama ihtiyacı duyar.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?

Aşırı terleme tedavisinde en etkin tedavilerden biri botoks injeksiyonlarıdır. Özellikle yüz, koltukaltı ve avuç içi bölgelerinde tek seans ile terleme tamamen kaybolur. Botoksun etkisi 6-8 ay kadar sürmektedir. Botoks işlemi 15 dakikada uygulanmaktadır, herhangi bir anestezi gerektirmez. Tedavinin yan etkisi yoktur. Botoks işlemi yapıldıktan sonra 4-7 gün içinde terlemede yavaşlama olur. İşlemden on gün sonra terleme tamamen azalır. Hasta için oldukça konforlu bir işlemdir.

Aşırı terleme tedavisinde cerrahi operasyonlar da uygulanmaktadır. Terlemeye neden olan sinirlerin bloke edilmesi yoluyla terleme tedavi edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. Botox yılan zehiri değildir. Clostridium botulinum adlı bir bakteriden elde edilen saflaştırılmış bir bakteri toksindir.
Hayır. Botoks yaptırmayı bırakırsanız eskisinden daha kötü olmazsınız. Yüzünüz eski haline döner. O yüzden Düzenli botox uygulaması yüzün kırışıklık açısından yaşlanmasını önler.
Hayır. Botoks yaptırmayı bırakırsanız eskisinden daha kötü olmazsınız. Yüzünüz eski haline döner. O yüzden Düzenli botox uygulaması yüzün kırışıklık açısından yaşlanmasını önler.
Botoks, cildinizin ve yüzünüzün geleceğine yapabileceğiniz en iyi yatırımdır. Çünkü bu uygulamalar sadece var olan kırışıklıkları yok etmekle kalmaz, aynı zamanda ileride oluşabilecek kırışıklıkları da önler. Eğer düzenli olarak botoks yaptırırsanız, enjeksiyon yaptırdığınız bölgede hiçbir zaman yeni kırışıklıklar oluşmaz.