Yüz germe estetiği, diğer adıyla ritidektomi, yüzdeki kırışıklıkları ve yaşlanma sonucu oluşan sarkmaları ortadan kaldırmak için uygulanan cerrahi bir operasyondur. Yüzün yapısına ve durumuna göre her yüz bölgesi ayrı ayrı değerlendirilikten sonra uygulanacak cerrahi girişim planlanır. Yüz germe ameliyatıyla yüz cildi altındaki gevşeyen dokular sıkılaştırılırarak, fazla cilt çıkartıldıktan sonra yüz ve boyun cildi kaldırılarak asılır. Yüz germe estetiği orta yüz, çene altı ve şakak bölgesindeki sarkmaları düzelterek yüz gençleştirmede “altın standart” olarak uygulanmaktadır..

Uygun adaylar kimlerdir?

Uygun adaylar kimlerdir?

  • Yüzünüzün sahip olduğunuz genç ruhu ve enerji düzeyini yansıtmadığını düşünüyorsanız,
  • Sigara kullanmıyorsanız,
  • Yüzünüzdeki sarkmanın ve gevşek derinin kariyeriniz veya sosyal statünüze bir engel teşkil ettiğini hissediyorsanız,
  • Yüzünüz yaşlanma belirtilerini gösteriyor fakat cildinizin belli bir elastikiyeti varsa,
  • Aynaya baktığınzda yerçekiminin, güneş ışınlarının ve geçen zamanın sizden birşeyler götürdüğünü ve artık kendiniz gibi görünmediğinizi farkettiyseniz, yüz germe ameliyatı için uygun bir aday olabilirsiniz.

Avantajları

Avantajları

  • Tek cerrahi girişimle yüzün birçok alanını düzeltme imkanı sağlar.
  • 10 - 15 yıl daha genç görünmenizi sağlar ve sonuçları 10 yıldan uzun süre koruyabilir.
  • Boyun ve çene hatlarınızı düzeltmede, diğer tüm tekniklerden daha iyi sonuçlar sağlayabilir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyat süreci nasıldır?

Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ortalama ameliyat süresi yapılacak işleme göre 5 saat kadar sürebilir. Kesi, saçlı deri, kulak önünden başlar ve kulak arkasına dönerek saçlı deri içine uzanır. Ameliyat sonrası yüzde şişlik ve morluk olabilir. İlk 24 saat soğuk uygulama yapılması şişlikleri önemli ölçüde azaltır ve şişlikler 2 - 3 hafta içerisinde geriler. Uygun ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen hafif-orta ağrı olabilir. Özel bir bandaj sarılır. Gerektiği durumlarda içerde birikebilecek sıvıları dışarı atmak için dren dediğimiz plastik küçük tüpler yerleştirilir. Drenler 1-2 gün sonra çekilir. Operasyon sonrasunda genellikle ertesi gün taburcu edilirsiniz.

1 ay boyunca ağır fiziksel aktivitelerden uzak durmanız gerekir. Kulak memesi etrafı, yüz ve boyunda birkaç hafta süren hisssizlik olabilir ve bu hissizlik nadiren kalıcı olur. 2 veya 3 ay boyunca güneş ışınlarından korunmanız gerekir. Tamamen iyileşme ve yüzün arzu edilen şeklini alması cild ve fiziksel yapınıza göre 4 ila 6 ay sürebilir.


Kalıcı iz bırakır mı?

Kalıcı iz bırakır mı?

Ameliyat sonrası 6 hafta kadar izleriniz biraz kırmızı ve sert görünebilir. 6 hafta itibariyle kızarıklık kaybolur ve yumuşar. 1 yılın ardından izler yok denecek kadar belirginsizleşir.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Genetik yapınız, cilt kaliteniz, rutin bakım ve kullanılan tekniğe göre 10 yıla kadar sonuçların kalıcığı gözlemlenebilir.