Vajinoplasti diğer adıyla vajina daraltma estetiği, doğum sonrası ve yaşlanmaya bağlı oluşan vajinada genişleme, sarkma, gevşeme gibi estetik bozuklukları düzeltmek için yapılan bir ameliyattır. Son yıllarda popüler bir seçenek haline gelen vajinoplasti, kadınlara artan bir özgüven ve konfor sunmaktadır.

Uygun adaylar kimlerdir?

Uygun adaylar kimlerdir?

  • Vajinal yapılarının şeklinden memnun olmayan ve bununla ilgili sorun yaşıyan kadınlar,
  • Cinsel ilişki sırasında ya da bisiklet sürerken ağrı, sızı yaşayan kadınlar,
  • Birden çok vajinal doğum geçirmiş ve bunun sonunda ilişki sırasında yeteri kadar haz almayan kadınlar,
  • Önceden geçirilmiş genital bölge cerrahilerinin izlerinden sıkıntı duyan kadınlar, vajina estetiği için uygun aday olabilirler.

Ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyat süreci nasıldır?

Vajinoplasti ameliyatı genel anestezi altında veya sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. Lazerle veya başka cerrahi yöntemlerle vajina daraltılır. Yapılan işleme göre 1 – 2 saat sürer. Ameliyattan hemen sonra hafif şişlik ve sızı olabilir. Uygun ilaçlarla kontrol altına alınır. Ameliyat günü yatak istirahati önerilir. 1 hafta içerisinde işinize ve noraml yaşantınıza dönebilirsiniz.

Vajinoplasti sonrasında 1 ay boyunca cinsel ilişkiye ve zorlayıcı aktivitilerden uzak durmanız gerekir.

Cerrahınız önerdiği takip ve bakım önerilerine uymak büyük önem taşır. İyileşme sürecenin bireysel farklılıklar gösterebileceğini anlamak önemlidir.


Sonuçlar kalıcı mıdır?

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Vajinoplasti ameliyatının sonuçlarının kalıcı olması amaçlanır ancak kilo artışı ya da ilerleyen zamanlardaki olası gebelikler sonuçları değiştirebilir.