Meme küçültme ameliyatı, normalden büyük olan memelerde istenmeyen fazla meme dokusunu cerrahi olarak küçülterek, kişinin vücuduna uygun boyutlarda estetik olarak güzel görünümlü, hafif ve konforlu bir meme sağlamak için yapılan estetik ameliyattır. Göğüs küçültme ameliyatı olan kişiler; sırt, bel, boyun ve omuz ağrılarının yanı sıra terleme sonucu oluşan meme altı tahrişlerinden ve pişiklerinden de kurtulurlar. Meme küçültme ameliyatı sadece memeye estetik bir görünüm sağlamanın ötesindebüyük memelerin yol açtığı duruş bozuklukları gibi fiziksel şikayetleri de ortadan kaldırır.

Uygun adaylar kimlerdir?

Uygun adaylar kimlerdir?

  • Sırt ve boyun ağrılarınız varsa ve meme altlarındaki pişik ve tahrişlerden sıkıntı yaşıyorsanız,
  • Memeniz iyice irileşmiş ve ağırlaşmış; meme başlarınız aşağıya doğru sarkmışsa,
  • Bir memeniz diğerinden daha büyük ve orantısızsa,
  • Memenizin iriliğinden mutsuzsanız, meme küçültme ameliyatı için uygun bir aday olabilirsiniz.

Ameliyat öncesi bilmeniz gerekenler!

Ameliyat öncesi bilmeniz gerekenler!

Meme küçültme ameliyatında kişiye özel, vücut oranlarına uygun olacak şekilde yapılan bazı ölçüm ve çizimler doğrultusunda küçültme işlemi yapılır. Birçok ameliyat tekniği olmasına rağmen sıklıkla kullanılan teknikler; “Vertikal skar tekniği”, “Ters T Tekniği” ve “Serbest Meme Başı Aktarım Tekniği (Free Nipple)” dir. Ameliyatta kişiye uygun hangi tekniğin uygulanacağı doktoronuz tarafından belirlenecektir. Hangi teknik uygulanırsa uygulansın, ameliyat sonrası silik izlerin kalacağı bilinmelidir. İzler, cilt yapınıza ve kullanılan tekniğe göre de değişiklik gösterecektir.

Ters T Tekniği

Ters T Tekniği

Her ameliyatta vücutta bir iz kalsa da meme büyütme ameliyatları izlerin genelde enaz olduğu estetik ameliyatlardan birisidir. Meme altı oluğunda gizlenen 4-5 cm lik bir iz kalır ve uygun iz bakımıyla rahatsız etmeyecek düzeye indirilir.

Vertikal Skar Tekniği

Vertikal Skar Tekniği

Bu teknikte izler Ters T tekniğinden farklı olarak, sadece meme başının etrafından aşağıya meme oluğuna dik bir çizgi olarak iner. En sık kullanılan ve en az iz bırakan tekniktir.

Serbest Meme Başı Aktarım Tekniği (Free Nipple)

Serbest Meme Başı Aktarım Tekniği (Free Nipple)

Çok iri, göbek deliğine kadar uzanan memelerde uygulanan bir teknik olup bu teknikte meme başı memeden tamamiyle ayrılır ve bir greft gibi ameliyat öncesi yapılan çizimlere uygun olarak planan yere transfer edilir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyat süreci nasıldır?

Gerekli tetkiklerin ardından anestezi öncesi, meme küçültme işlemi uygulanacak kişinin göğüslerine, önceden planlanmış olan tekniğe uygun olarak çizimler yapılır. Meme başının geleceği yeni nokta işaretlenir. Ameliyat esnasında meme başı etrafındaki cilt çıkartılır. Her iki taraftaki fazla meme ve yağ dokusu çıkartılıp tartılır. Meme başı yeni yerine adapte edilir ve meme şekillendirilirek simetrisi kontrol edilir. Gerekirse dolgunluk olan yerlere liposuction işlemi uygulanır.

Göğüslere, güvenlik tedbiri olarak birer dren yerleştirilir ve cilt dikişlerle kapatılır. Bandajlar yapıştırılır ve şekillendirici özel sütyenle özel ertesi gün taburcu edilmek üzere odaya alınırsınız. Ameliyat memenin büyüklüğüne göre 2 – 3 saat kadar sürebilir. Ameliyat sonrası ağrı yok denecek kadar azdır. Eriyen dikiş kullanıldığı için dikişleriniz alınmaz. Bandajlar 3 gün sonra değiştirilir. Ameliyattan sonra 6 hafta boyunca özel bir sütyen kullanmanız istenir. Genellikle 3 hafta içerisinde günlük yaşamınıza dönebilirsiniz. Ameliyat sonrasında ağırlık kaldırma ve yoğun aktivitelerden 6 hafta kadar uzak durmanız ve sigara içmemeniz gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı olan kişilerde semptomatik bir rahatlama olur ve daha aktif bir yaşam stiline kavuşarak yaşam kalitesinde önemli derecede artma yaşarlar. Meme küçültme ameliyatı memnuniyet seviyesi oldukça yüksek olan bir uygulamadır.

Kalıcı iz bırakır mı?

Kalıcı iz bırakır mı?

Ameliyat izleri cerrahınızın önereceği size uygun olan yönteme göre değişiklik gösterir. İzler kalıcı olsa da, iyi bir iz bakımı ile zamanla önemli ölçüde belirginsizleşirler.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Başarılı bir meme küçültme ameliyatının ardından, ani kilo kayıpları veya hamilelik olmadığı sürece göğüslerinizin şekli uzun yıllar bozulmadan kalır.