Kadın memesi zamanla genç ve diri şeklini ve sıkılığını kaybeder. Gebelik, emzirme, kilo dalgalanmaları, yaşlanma ve yerçekimi gibi nedenler memenin cilt esnekliğini kaybetmesine ve sarkmasına neden olur. Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatıyla, fazla olan deri çıkartılır, meme dokusunu sıkılaştırılarak şekil verilirerek toparlanır ve memenin daha genç, daha sıkı görünüme kavuşması sağlanır. Bazen meme başı ve etrafı (areola) zaman içinde genişler, bu durumda meme dikleştirmeyle birlikte meme başı daraltma işlemi aynı anda uygulanır ve meme başındaki genişleme de giderilmiş olur. Meme dikleştirme ameliyatı, sıkı ve dik görünen bir meme profili sağlayarak daha genç bir görünüme kavuşmanızı sağlar.

Meme dikleştirme estetiği ile meme küçülmez veya büyümez, yani meme boyutlarınız değişmez. Göğüslerinizin daha dolgun daha iri görünmelerini istiyorsanız meme dikleştirme ile birlikte meme büyütme ameliyatını da düşünebilirsiniz ve meme dikleştirme ameliyatı esnasında silikon meme protezi de yerleştirilir. Böylece daha dik ve büyük bir meme elde edilmiş olur. Meme dikleştirme ameliyatının çeşitli tipleri vardır. Kişinin yapısına en uygun yöntem, konsültasyon esnasında doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Uygun adaylar kimlerdir?

Uygun adaylar kimlerdir?

  • Fiziksel olarak sağlıklı olan ve kilosunu koruyabilen,
  • Sigara kullanmayan,
  • Gerçekçi beklentilere sahip,
  • Göğüsleri sarkmış, şekil ve hacmini kaybetmiş,
  • Meme başı ve etrafındaki doku desteksizken aşağıya doğru bakan,
  • Gergin bir meme cildi olduğu halde meme başı ve etrafındaki doku genişlemiş, ve
  • Memelerden biri diğerine göre daha düşük ise, meme dikleştirme ameliyatı için uygun aday olabilirsiniz.

Ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyat süreci nasıldır?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Yapılacak işleme göre 2-3 saat sürer ve ertesi gün taburcu edilirsiniz. Meme dikleştirme estetiğinin ardından 10 gün içerisinde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyattan sonra memenin şeklini koruması amacıyla 6 hafta boyunca özel bir sütyen kullanmanız gerekir.

Kalıcı iz bırakır mı?

Kalıcı iz bırakır mı?

Genel olarak meme ameliyatları iz bıraksa da kalacak olan iz meme sarkıklığının tipine, derecesine ve kullanılan tekniğe göre değişir. Genellikle meme başı etrafı ve aşağıya meme oluğuna dik olarak inen bir iz kalmasına rağmen iyi bir iz bakımı ile bu izler rahatsız etmeyecek düzeye indirilir.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Başarılı bir meme dikleştirme ameliyatının ardından, ani kilo kayıpları veya hamilelik olmadığı sürece göğüslerinizin şekli uzun yıllar bozulmadan kalır.