Meme büyütme ameliyatı, doğuştan küçük göğüsleri olan kadınlarda göğüslerin boyutunu arttırmak ya da şeklini değiştirmek amacıyla silikon protez kullanarak yapılan cerrahi bir prosedürdür. Kadınlar genellikle bu ameliyatı, geçirilmiş meme cerrahisi sonrası asimetrik olan birbirinden farklı büyüklükteki göğüsleri simetrik olarak dengelemek için veya vücut oranlarına daha uygun göğüslere sahip olmak amacıyla tercih ederler. Amaç ne olursa olsun, meme büyütme ameliyatından kadınların beklediği daha büyük, daha sıkı ve görsel olarak daha tatmin edici göğüslerdir.

Uygun adaylar kimlerdir?

Uygun adaylar kimlerdir?

  • Göğüslerinizin vücudunuza göre küçük olduğuna inanıyorsanız,
  • Kalçanıza uygun gelen kıyafetler göğüslerinize fazla bol geliyorsa,
  • Çocuk doğurduktan sonra göğüslerinizde küçülme olduysa,
  • Kilo kaybı nedeniyle göğüsleriniz küçüldüyse,
  • Göğüslerinizden biri diğerine göre daha küçük ise; meme büyütme ameliyatı için uygun aday olabilirsiniz.
Meme büyütme ameliyatı, estetik operasyon olan kişi açısından memnuniyet seviyesi oldukça yüksek olan bir uygulamadır.

Ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyat süreci nasıldır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Kişinin beklentilerini tam olarak netleştirildikten sonra meme büyütme estetiği için vücut oranlarına uygun olarak kullanılacak protez tipi ve yerleşimi belirlenir. Ameliyat yaklaşık olarak 1 saat sürer. Cerrahi kesi meme altı, koltuk altı ya da meme başının etrafındaki koyu renkli alan ile cildin birleştiği yerden yapılır. Yapılan kesiden girilerek meme dokusu altına veya kas altına protezin yerleştirileceği zarf oluşturulur, protez yerleştirilir ve kendiliğinden eriyen dikişlerle kesi kapatılır.

Cilt kesisi dikildikten ve bantlandıktan sonra göğüsler özel bir bandaj ile sarılır ve ertesi gün taburcu edilirsiniz. Sonraki süreçte göğüslerinizin şeklini koruması amacıyla birkaç hafta boyunca özel bir sütyen kullanırsınız. Yorgunluk, hafif ağrı ameliyat sonrası sıklıkla görülebilen ve uygun ilaçlarla büyük ölçüde kontrol altına alınmaktadır. Şişlik ve gerginlik 1 ay içinde yavaş yavaş kaybolur.


Kalıcı iz bırakır mı?

Kalıcı iz bırakır mı?

Her ameliyatta vücutta bir iz kalsa da meme büyütme ameliyatları izlerin genelde enaz olduğu estetik ameliyatlardan birisidir. Meme altı oluğunda gizlenen 4-5 cm lik bir iz kalır ve uygun iz bakımıyla rahatsız etmeyecek düzeye indirilir.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Doktorunuz ile rutin takibi yapıldığı sürece meme büyütme estetiğinin sonuçları uzun ömürlüdür.