Kol germe ya da diğer adıyla brakioplasti, koldaki yarasa kanadı görünümündeki sarkıklık ve gevşeklik ile fazla olan yağ dokusunu çıkartarak kolu yeniden şekillendirmek için yapılan bir ameliyattır. Kilo kaybı ya da yaşlanmanın doğal sonucu nedeniyle dirsekten koltukaltına kadar oluşan gevşek ve sarkık cilt çıkartılır; en iyi sonucu almak için bazen liposuction ile eş zamanlı uygulanabilir.

Uygun adaylar kimlerdir?

Uygun adaylar kimlerdir?

  • Kilonuz normal ama kol ve koltukaltınızda gevşeme ve sarkma varsa,
  • Büyük miktarlarda kilo verme sonucunda kolunuzda yarasa kanadı görünümünde gevşek ve sarkık cilt ve yağ dokusu varsa,
  • Kolunuzun iç kısmında kalacak bir iz karşılığında daha şekilli ve sıkı kollara sahip olmayı kabul etmeye istekliyseniz,
  • Genel sağlığınız iyi ise ve iyileşmeyi etkileyecek cerrahi riskleri arttıracak özel bir sağlık probleminiz yoksa ve
  • Sigara kullanmıyorsanız, kol estetiği ameliyatı için uygun bir aday olabilirsiniz.

Ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyat süreci nasıldır?

Kol estetiği ameliyatı genel anestezi altında veya sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama 1-2 saat sürer. Kol iç kısmında koltuk altından başlayıp dirseğe uzanan bir kesi ile fazla cilt ve yağ dokusu önceden yapılan çizimler doğrultusunda çıkartılır. Cilt, kolun yeni kontürünü oluşturmak üzere dikilerek kapatılır. Gerektiği durumlarda içerde birikebilecek sıvıları dışarı atmak için dren dediğimiz plastik küçük tüpler yerleştirilir. Drenler 1-2 gün sonra çekilir.

Ameliyat olan kişi genellikle aynı gün evine gönderilir. Kolun şeklini koruması için özel bir bandaj kullanılır. Gizli dikiş kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrasında, ilaçlarla kontrol altına alınabilen hafif ağrıların yanı sıra şişlik ve morluklar görülebilir ve 15 gün içerisinde azalarak kaybolur. 2 hafta içerisinde normal yaşantınıza dönebilirsiniz. İlk hafta kan basıncını arttırarak kanamaya yol açabilecek aktivitelerden sakınmanız ve 4 hafta boyunca kollara ağır yük bindirip zorlayacak egzersizlerden kaçınmanız gerekmektedir. 6. haftadan sonra doktorunuzun onayıyla her türlü egzersiz ve rutininize dönebilirsiniz.


Kalıcı iz bırakır mı?

Kalıcı iz bırakır mı?

Ameliyat izleri kolların iç kısmında kaldığı için karşıdan bakıldığında görülemzler. Ayrıca uygun iz bakımı ile bu izler rahatsız etmeyecek düzeyde silikleşirler.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Kilo dalgalanmalarından sakınıldığı sürece sonuçlar uzun yıllar kalıcıdır. Vücudunuzla birlikte cildiniz de doğal yaşlanmaya devam edecektir ve gelecekte bir miktar gevşemeye görülecektir. Sonuçları uzun süre koruyabilmek için sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizi yaşam tarzı haline getirmeniz önemlidir.