Karın germe ameliyatı, egzersize ve diyete cevap vermeyen veya birden çok gebelik yaşamış kadınlarda görülen gevşemiş sarkmış fazla deriyi almak, daha düz, görsel olarak daha tatmin edici bir karın elde etmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Bir kilo verme, zayıflama ameliyatı değildir. Karın hatlarını düzeltmek amacıyla yapılır.

Uygun adaylar kimlerdir?

Uygun adaylar kimlerdir?

  • Karnınızda diyet ve egzersiz ile düzelmeyen aşırı cilt, sarkma ve çatlaklar varsa,
  • Karın şekliniz gebelik veya önemli miktarda kilo kaybından etkilenmişse,
  • Dışa doğru çıkıntılı bir karnın pek de çekici olmadığını düşünüyorsanız,
  • Karın hatlarınız kendinize olan güveninizi gölgeliyorsa, genel sağlığınız iyi ise, olumlu bir tutuma sahipseniz ve de gerçekçi beklentileriniz varsa karın germe ameliyatı için uygun aday olabilirsiniz.

Ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyat süreci nasıldır?

Karın germe ameliyatı, sarkıklık derecesine göre tam karın germe (full abdominoplasti) veya kısmi karın germe (mini abdominoplasti) olarak iki şekilde yapılabilir. Sezaryen ameliyatı izine denk gelen yerde bir kesi yapılır ve kalça kemiği çıkıntılarına kadar uzatılır. Ardından cilt ve ciltaltı doku kaburga seviyesine kadar serbestleştirilir. Rectus abdominis yani karın kasları arasındaki gevşeme dikişlerle orta hatta birleştirilerek karın kası gevşekliği düzeltilir. Karın aşağıya doğu gerilip fazla olan kısmı çıkartılarak atılır ve karın cildi olması gereken orijinal yerine dikilir. Cilt altına birikebilecek sıvıları dışarı atmak için dren dediğimiz plastik küçük tüpler yerleştirilir. Drenler 2 gün içerisinde çekilir. Ameliyat 1 ila 3 saat arasında sürer ve 2 gün içerisinde taburcu edilirsiniz.

Estetik ameliyatından hemen sonra cildi korumak için karın bölgesi özel bir bandaj ile sarılır. Şişlik, gerginlik gibi belirtiler uygun ilaçlarla büyük ölçüde kontrol altına alınabilen durumlardır. Eriyen dikiş kullanıldığından dikiş alma işlemi yapılmaz. Ameliyat izi, iç çamaşır bölgesinin altında kalır. ve zamanla ortadan kalkar. Ameliyat sonrası kanama ve dikiş açılmasını önlemek açısından dik durmak, eğilip kalkmak gibi zorlayıcı harektlerden birkaç hafta sakınılır. Şişlik ve morlukların geçmesi 1-2 haftayı bulur ve özel bir korse 2 ay kadar kullanılır. Genellikle 10. günün ardından normal hayatınıza dönebilirsiniz.


Kalıcı iz bırakır mı?

Kalıcı iz bırakır mı?

Ameliyat izi, iç çamaşırı altında kalır ve uygun bakımla zaman içerisinde ortadan kalkar.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Plastik cerrahisi yaşlanma sürecini durduramasa da, ameliyat sonrası aşırı ve hızlı kilo alıp verme, iyileşme sürecinden hemen sonra hamilelik ve doğum olmadığı sürece karın germe ameliyatının sonuçlarının kalıcı olduğu gözlemlenmiştir.