Dolgun ve iri dudaklar sağlığın, güzelliğin, cazibenin ve gençliğin en önemli işareti olarak kabul edilir. Dudaklarınız doğuştan ince olabilir, doğal yaşlanma sürecine bağlı incelmiş olabilir ancak bunu değiştirmenin ve dolgun dudaklara sahip olmanın birçok yolu vardır. Doğal veya sentetik dudak dolguları dudaklarınıza aylarca dolgun görünüm verebilir. Dudak implantları ya da cerrahi olarak dudakları şekillendirme gibi daha kalıcı çözümler de vardır. Amaç dudakları büyütmek, dolgunlaştırmak ve dudak hatlarını daha belirgin hale getirmektir.

Uygun adaylar kimlerdir?

Uygun adaylar kimlerdir?

  • İnce dudaklara sahip olup gülümserken dudak hatlarınız kayboluyorsa,
  • Yaşlandıkça dudaklarınız daha da incelmiş ve dolgunluğunu yitirmişse,
  • Daha dolgun dudakların yüzünüze daha uygun olacağını düşünüyorsanız, dudak estetiği için aday olabilirsiniz.
  • Ayrıca dudaklarınız yüz ifadenizi bozacak kadar büyük ise dudak küçültme ameliyatı ile arzuladığınız görünüme kavuşabilirsiniz.

Dudak kalınlaştırma estetiğinde hangi yöntemler kullanılıyor?

Dudak estetiği için birçok yöntem vardır. Cerrahınız, dudak şeklinize göre size en uygun olan seçeneği sunacaktır. Bazen doğru görünümü elde etmek için iki veya daha çok yöntem bir arada kullanılabilir. Bu yöntemleri 5 grupta toplayabiliriz.


Dolgu veya Yağ Enjeksiyonları

Dolgu veya Yağ Enjeksiyonları

  • Yağ enjeksiyonu ile, vücudunuzun başka bir bölgesinden liposuction yoluyla alınan yağ dudaklara enjekte edilir. İstediğiniz sonuç elde edilene kadar enjeksiyonların tekrar edilir.
  • Dolgu malzemeleriyle de dudak kalınlaştırılabilir. Ancak sonuçlar geçici olur ve belli aralarla tekrarlamak gerekir.

Dermal Greft Yöntemi

Dermal Greft Yöntemi

Yapılacak işleme göre genel ya da sedasyonla desteklenmiş lokal anestezi altında yapılır. 1-1,5 saat sürer. Hasta aynı gün evine gönderilir, ancak başka işlemler de yapıldıysa bir gece hastanede misafir edilir. Ağrı olmamakla birlikte hafif bir şişlik olabilir. 1 hafta içinde azalır. Burun ucundaki sertlik birkaç ay içinde iyileşme süreci ile uyumlu olarak azalır. Hasta bir hafta içinde işine dönebilir. Tam iyileşme ve burun ucunun son şeklini alması birkaç ay daha sürer.

Vermillon İlerletme Yöntemi

Vermillon İlerletme Yöntemi

Bu yöntemde dudakların renkli kısmının sınırı boyunca bir kesi yapılır ve ciltten bir şerit çıkartılarak dudağın renkli kısmı yukarı doğru ilerletilir.

Dudak İmplantı

Dudak İmplantı

Dudak implantları, ağız köşeleri içinden yapılan küçük kesilerden yerleştirilir. Doğal veya sentetik implant seçenekleri arasından sizin için en uygun olanını seçilerek işlem yapılır.

Dudak Kaldırma

Dudak Kaldırma

Burnun alt kenarından yapılan bir kesi ile dudak cildi kısaltılarak dudak yukarıya asılmış olur.